• Potulky po Ferrate HZS Kyseľ s Jozefom Dovičinom
  Ohodnoďte nás

 • Rozhodol som sa predstaviť vám človeka, ktorý sa rozhodol ísť proti prúdu a dokázal pomocou krátkej video tvorby vzbudiť záujem ľudí o našu krásnu krajinu.

  Dnes vám v rozhovore predstavíme ďalšieho skvelého video autora o

  Ferrate Kyseľ – Jozefa Dovičina.

  Pán Dovičina svoje cestovateľské zážitky nielen žije, ale o nich aj píše, fotografuje a vytvára videá potulky po Slovensku. Videá, ktoré v sebe skrývajú silný odkaz o Slovensku a poukazujú najmä na fakt, že Slovensko skrýva čarovnu prírodu a ktorej ľudia nevedia. Slovenská príroda je totiž podľa p. Dovičina akási bútľavá vŕba , ktorá spája ľudí, nenávisť voči iným sa tu stráca a zanecháva v nás okamihy ktoré ostávajú v srdci. Jeho tvorbu by sme mohli nazvať cesta z východu na západ, alebo ako ju sám nazýva „Potulky po Slovensku“. Že nejde o žiadneho nováčika svedčia aj čísla. Videa na youtube kanaly majú v súčasnosti viac ako 400150 zhliadnutí a 796 odberateľov a teda dá sa povedať, že na Slovensko celkom slušný priemer.

  Na úvod sa môžeš našim čitateľom predstaviť ?

  Tak volám sa Jozef Dovičin a bývam v obci Dolné Srnie, Trenčiansky kraj.

  Ako dlho sa venuješ video tvorbe, fotografovaniu?

  Fotografovaniu sa venujem 15 rokov a video tvorbe 6 rokov.

  Ako si sa dostal k tejto záľube ?

  K fotografovaniu som sa dostal čistou náhodou,ani neviem prečo som si kúpil fotoaparát sony s 3mpx a skúšal fotiť a celkom ma to zaujalo. K video tvorbe som sa dostal tiež úplnou náhodou. Nikdy ma nebavilo natáčať videá, akurát ma bavilo strihať a spracovávať videa. Mal som dostatok skúseností z videami z hry UnrealTournament 99. Raz kamarát natočil na foťák videá z Velkého Choča, tak som to z editoval a vtedy sa mi to zapáčilo. Neskȏr som si kúpil kameru, kedže sa mi narodil syn a chcel som aby mal na pamiatku videá keď bol malý.

  Prečo práve potulky po Slovensku?

  Potulky po Slovensku preto, pretože sa túlam po celom Slovensku. Veľa voľného času nemám. Zhrniem to takto: práca, syn alebo spracovávanie fotieka, videí – čo mi zaberie najviac času.

  Spojený s cestovaním, aké krajiny a časti Slovenska si už doposiaľ navštívil a čo sa ti najviac páčilo?

  Do zahraničia necestujem. Na Slovensku som ešte nenavštívil veľa miest ako sú Pieniny, Orava a vlastne východ Slovenska nemám moc prechodený. Na jeseň by som rád konečne navštívil Pieniny. Mne sa páči na každom kopci je jedno či je nízky alebo vysoký. Mám vo zvyku vyšlapať na vrchol aj z technikou a byť tam od večera do rána.

  Ako sa ti v Slovenskom raji páčilo a aké si mal prvé pocity s Ferraty Kyseľ?

  Slovenský raj milujem. Prechodil som všetky rokliny na jesen aj v zime a je to nádherné. Ešte musím pochodit kopce v Raji a budem spokojný:) Ferrata ma prekvapila, že fakt sa nedá obchádzať a treba íst skoro stále po potoku. Já som tam bol keď bolo dosť vody, takže som ju celú prešiel po kolená mokrý . Ferrata Kýseľ jednym slovom krásna, alebo dvomi slovami očarujúco krásna.

  Ako vnímaš celkovú situáciu, informovanosť ľudí a celkovo info o našej prírode?

  Situácia slovenských lesov je katastrofálna. každý to vidí tie holoruby rozrité chodníky,samé zvážnice,no hrôza,informovanost je tiež dost tragická,aspon z môjho pohľadu.

  Pripravujete nejaké video v najbližšej dobe?

  Posledné 4 roky zbieram materialy a natáčam striedanie ročných období na rozličných miestach Slovenska. Je to dlhodobý projekt, ale je sa na čo tešiť.

  Chcel by som vám veľmi pekne poďakovať za rozhovor.

  Potulky po Ferrate HZS Kyseľ s Jozefom Dovičinom
  Ohodnoďte nás