• Pýcha Slovenského raja – Ferrata Kyseľ
  Ohodnoďte nás

 • Pýcha Slovenského raja – Ferrata Kyseľ

  Slovenská príroda ponúka okrem neuveriteľných hradov, ktoré turisti môžu navštíviť, i neskutočnú prírodnú krásu v podobe malebných prírodných skanzenov, riek, jazier, čistín, lesov, hôr a národných parkov a rezervácií. Ale ako už samotný nadpis napovedal, v nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať konkrétne ďalšiemu skvostu našej prírody, a to zaujímavej rokline Ferrata Kyseľ.

  Čím je roklina Ferrata Kyseľ takou výnimočnou? Je to jej poloha či krása na prvý pohľad? Alebo niečo iné? Na tieto otázky spoločne nájdeme odpoveď.

  Tento skvost prírody sa nachádza sa na východnom Slovensku v oblasti Národného parku Slovenský raj. Existuje však na Slovensku veľké množstvo roklín, avšak táto sa môže popýšiť najmä tým, že bola sprístupnená verejnosti po 40 rokoch v roku 2016. Pýtate sa možno, čo zapríčinilo „zakrytie“ tejto krásy pred turistami a obyvateľmi Slovenska. Za všetko môže hrozivý požiar, ktorý sa v danej oblasti rozpútal! Odborníci, ktorí mali na starosti zabezpečenie sprístupnenia Ferrata Kyseľ, však nemohli ukázať Ferratu Kyseľ v plnej kráse už od úplného začiatku, a preto išli na vec postupne.

  Na koľko častí sa rozdeľuje roklina Ferrata Kyseľ? V ktorých častiach je najatraktívnejšia?

  Veľa návštevníkov a odborníkov hodnotí spodný úsek tejto slovenskej rokliny za najviac atraktívny. Slávu tomuto úseku pridávajú i istiace laná a špeciálne stúpačky, ktoré pomáhajú zvýšiť bezpečnosť turistov a návštevníkov Ferraty Kyseľ. To však nie je všetko! Aby sa návštevník v tejto rokline nestratil, preto sa môže tešiť na rozličné náučné chodníky, ktoré sú pravým pomocníkom pri zdolaní tejto majestátnej roboty. Veľa ľudí sa pýta pri zdolávaní rozličných prírodných krás, či je nutné disponovať nejakým turistickým, prípadne horským vybavením.

  Dá sa Ferrata Kyseľ zdolať aj bez použitia pomôcok?

  Niektorých horlivých nadšencov turizmu a prírody možno sklameme, a to z dôvodu, že je povinnosťou každého turistu mať špeciálny, tzv. „ferratový set“, ktorý sa skladá z tlmiča pádov, prilby a z pevnej protišmykovej obuvi. Pokiaľ Vás toto „rozprávanie“ o tejto slovenskej rokline zaujalo, neváhajte ju navštíviť! Pre verejnosť je otvorená od 18. augusta 2016.

  Vzhľadom na údržbu prírody sa na ňu turisti však môžu tešiť iba v období od 15. júna do 31. októbra.

  Pýcha Slovenského raja – Ferrata Kyseľ
  Ohodnoďte nás