• Fauna v Slovenskom raji a v okolí Ferraty Kyseľ
  Ohodnoďte nás

 • Fauna v okolí Ferraty Kyseľ

  Popri zážitku z turistiky, pozorovaní nádhernej a unikátnej flóry Slovenského raja Vás môžu doslova obklopovať živočíchy, ktoré nikde inde na Slovensku nenájdete.

  Táto oblasť je významná okrem iného aj tým, že je dôležité chrániť si túto faunu v tejto oblasti, pretože má dôležitý význam pri zachovávaní fauny ako takej na celom Slovensku. Predsalen, Slovenský raj zaberá pomerne veľkú časť východného Slovenska, a tak je prirodzené očakávať aj rôznorodú faunu.

  Začneme asi tým najohrozenejším druhom živočíchov, ktoré na tomto území žijú, a to sú veľké šelmy. Nie je ich veľa, no o to sú unikátnejšie a rozhodne stoja za to vidieť ich v plnej kráse! Vzhľadom na to, že Slovenský raj je vo všeobecnosti považovaný za miesto, ktoré je pomerne nedostupné, najmä vďaka rozličným málo prístupným miestam a roklinám, povedzme Ferrata Kyseľ, žijú tu ešte taktiež iné druhy živočíchov, ktoré môžeme považovať za ohrozené – a to dravé vtáky. Ale tieto druhy neboli ohrozené už odjakživa, postupné vyhynutie a redukcia týchto druhov nastala až postupom času. Určitým dôkazom, ktorý hovorí, že v minulosti Slovenský raj a okolie obývalo omnoho viac dravých vtákov, je, že určité miestne lokality boli pomenované práve podľa niektorých vtákov. Jedná sa napríklad o lokality, ako napríklad Sokolia dolina, Veľký a Malý Sokol, Sokolie skaly. Ale určite mnohí z Vás čakajú na to, že Vám povieme možno niečo viac aj o iných druhoch živočíchov. Máte pravdu! Čo sa týka šeliem, tak Slovenský raj sa môže pochváliť, povedzme, Medveďom hnedým, Rysom ostrovidom a Mačkou divou. Ale keďže je Slovenský raj a jeho okolie veľmi geologicky dobre umiestnené a pomerne nedostupné, žije tu i Kamzík vrchovský, ktorého hlavné teritórium sú skaly. Na turistických chodníkoch sa stretneme s Vevericou obyčajnou, Kunou hôrnou či Kunou skalnou. Hlboko v lesoch narazíte dozaista i na srnčiu či jeleniu zver, preto by mal byť každý správny turista v Slovenskom raji a v okolí Ferraty Kyseľ veľmi obozretný!

   

  Fauna v Slovenskom raji a v okolí Ferraty Kyseľ
  Ohodnoďte nás